LionDATA Yükseklik Tesisleriyle Yükseklik İdmanı


Yükseklerde (dağlarda) kalmanın olumlu etkileri antik çağlardan beri bilinmektedir. Hastalıkların tedavisi, zindeliğin pekiştirilmesi ve rejenerasyonun hızlandırılması için yükseklerde kürler yapmak yüzyıllar boyunca giderek daha sık tavsiye edildi. - İnsan vücudunda sayısız olumlu tepkiyi ve süreci tetiklediği için yükseklerde idman yapmanın üst düzey sporlarda dayanıklılığı ve performansı arttırdığı 1900'lü yılların başından beri bilinmektedir. Diğer olumlu etkiler zihinsel performans artışı, fazla kilolardan kurtulma ve yaşlanmayı geciktirmedir.


Yükseklerde hangi etkenler farklıdır?


Temelde, normal konumlarda bulunma ya da idman yapmaya kıyasla fark yaratan iki etken vardır - hava basıncı ve havanın bileşimi. Yapılan araştırmalar yüksekliğin olumlu etkisindeki en önemli etkenin havanın bileşimi ve bu bağlamda oksijen oranının düşüklüğü olduğunu kanıtlamıştır.

LionDATA Yükseklik Tesislerinde bulunur ya da idman yaparken ne olur?


Vücut yüksek yerlerde bulunulan ya da idman yapılan belirli bir süreden sonra düşük oksijen içeriğine uyum göstererek daha çok sayıda alyuvar (eritrosit, eski Yunanca erythros "kırmızı" ve kytos "kap" veya "kabuk") üretir. Kanda en çok sayıda bulunan bu hücreler aynı zamanda da oksijen taşımakla görevlidir. Artan alyuvar sayısı giderek oksijen emilim ve naklini yükseltir, böylelikle hücrelerin daha bol oksijenle beslenmesini sağlar. Vücuttaki hücreler daha ileri oksijen beslemesi sonucunda daha yüksek enerjiye sahip olur. Kas sisteminde çok daha uygun bir kan dolaşımı sağlanır, dayanıklılık yükselir.

Bu etkiler sadece yüksek performans sporları yapan bir sporcu için önemli olmakla kalmaz, astım ve bronşit gibi solunum yolları hastalıklarının klinik tedavisi için de kanıtlanmış avantajlar sağlar.


Yüksek mekanlarda idman yapmanın olumlu sonuçları şunlardır:

  • Gelişmiş metabolizma
  • Performans ve üsy düzey sporlarda fiziki performans artışı
  • Örn. spor kazalarından sonra belirgin ölçüde daha çabuk rejenerasyon
  • Astım, bronşit, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları gibi rahatsızlıklarda rahatlama
  • Zihinsel performans artışı
  • Yaşlanmayı geciktirme etkisi
  • Fazla kilolardan kurtulma